JSP

Autor: Marcin Kasiński
21.01.2011 13:24:00 +0200

Technologia JSP (Java Server Pages) nie ogranicza się tylko i wyłącznie do języka skryptowego. Jest to całe środowisko programowania. Język programowania jest tutaj traktowany jako element integralny. W skład technologii wchodzą również pewne struktury, które umożliwiają współpracę z innymi językami programowania. Technologia narzuca tylko pewne ramy, w których musi się poruszać programista z niej korzystający. JSP jest częścią technologii JEE, pełnej, specjalistycznej platformy dla tworzenia systemów informatycznych. Jak sama nazwa wskazuje językiem użytym w omawianej technologii jest język JAVA. Wykorzystanie go do tego celu przynosi wiele korzyści. Jedna z pierwszych technologii, jakie zaczęto wykorzystywać do tworzenia dynamicznych stron WWW było CGI. Zapewnia ona poprawne działanie wszystkich elementów, jest jednak oparta archaicznym rozwiązaniu. CGI jest również bardzo "procesożerne", co w obecnym czasie, szybkiego rozwoju Internetu, przekreśla to rozwiązanie.

Konkurencyjnym rozwiązaniem dla JSP jest produkt firmy Microsoft o nazwie ASP (Active Server Pages). ASP ma jednak bardzo poważne ograniczenie, jest to platforma dedykowana w swoich zamierzeniach produktom swojego producenta. Język JAVA jest idealnym rozwiązaniem dla zastosowań w Internecie. Sieć przepełniona jest różnorodnym sprzętem. Odnosi się to zarówno do sprzętu, jak i do systemów operacyjnych. Obecnie każdy szanujący się system operacyjny posiada swoją wirtualną maszynę tego języka. Wszystko wskazuje na to, że technologia JSP zajmuje pierwszego miejsca w wyścigu o rynek aplikacji WWW wśród języków skryptowych. JSP jest technologią Internetową, szybko rozwijającą się i niosącą wielkie oczekiwania. Nie jest językiem programowania, ani językiem znacznikowym. Jest niezależny od systemu operacyjnego i przeglądarki. Zapewnia wsparcie dla języka Java oraz JavaScript.

Zasada działania mechanizmów JSP

Mechanizmy JSP pozwalają na dynamiczne generowanie dokumentów w języku HTML po stronie serwera. Są one bezpośrednim rozszerzeniem serwletów języka Java, pozwalającym rozdzielić procesy generowania strony i jej prezentacji. Strony JSP są obsługiwane przez zwyczajny serwlet, uruchamiany dla plików z rozszerzeniem *.jsp. Dokument JSP wygląda tak jak każdy inny dokument HTML, z tym, że zostały w nim osadzone znaczniki zawierające polecenia w języku Java. Jeśli przeglądarka będzie chciała pobrać tę stronę, serwer rozpozna rozszerzenie *.jsp i na tej podstawie zdecyduje, że plik wymaga specjalnego przetworzenia. Przy pierwszym pobraniu dokument zostanie przetłumaczony do postaci kodu Ľródłowego serwletu w języku Java, skompilowany i zachowany w pamięci, a wynik jego wykonania zostanie zwrócony do przeglądarki. Przy kolejnych pobraniach serwer sprawdza, czy plik *.jsp został zmodyfikowany - jeśli nie, uruchamiany jest skompilowany wcześniej serwlet.


powrót
Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarzy.

Komentarze

Dodaj Komentarz