Ciekawsze parametry kanałów

Autor: Marcin Kasiński
21.01.2011 13:24:00 +0200

Batch Heartbeat Interval (BATCHHB)

Parametr ten określa, co jaki czas będą wysyłane specjalne komunikaty do zdalnego kanału sprawdzające, czy jest on aktywny. Komunikaty te są wysyłane tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pomiędzy MCA wysyłającym a MCA odbierającym od pewnego czasu nie było komunikacji. Wysyłane są one po wysłaniu paczki komunikatów a przed jej potwierdzeniem. Możliwe wartości parametru przyjmowane są z zakresu od 0 do 999 999 999, gdzie 0 oznacza, ze komunikaty takie nie będą wysyłane.

Batch interval (BATCHINT)

Parametr ten określa w milisekundach czas, przez jaki kanał będzie trzymał otwarta paczkę komunikatów do skomitowania. Jako paczkę mamy tu na myśli blok komunikatów do potwierdzenia. Komunikaty wysyłane są indywidualnie, natomiast, co jakiś czas wysyłka poprzednich komunikatów jest potwierdzana paczka komunikatów zostanie zamknięta (potwierdzona), jeśli zawiera BATCHSZ komunikatów lub, jeśli jest pusta kolejka transmisyjna i paczka komunikatów do wysyłki jest juz otwarta (nie było potwierdzenia) BATCHINT milisekund. Możliwe wartości parametru przyjmowane są z zakresu od 0 do 999 999 999. Wartość domyślna to 0, co oznacza, ze paczka zostanie zamknięta, jeśli kolejka transmisyjna będzie pusta lub zawiera ona BATCHSZ komunikatów.

Batch size (BATCHSZ)

Parametr ten określa maksymalną ilość komunikatów, jakie mogą być wysłane pomiędzy kolejnymi potwierdzeniami. W jakich okolicznościach paczka jest potwierdzana opisano w punkcie BATCHINT.

Data compression (COMPMSG)

Parametr ten określa Możliwe techniki kompresji dostępnej w danym kanale. Możliwe wartości to NONE, RLE, ZLIBFAST, ZLIBHIGH, ANY

Disconnect interval (DISCINT)

Parametr określa w sekundach, po jakim czasie od zakończenia ostatniej paczki komunikatów połączenie zostanie zerwane. Pozwala to w przypadku, kiedy np. komunikaty przez dłuższy czas nie są przesyłane przez kanał na zwolnienie zasobów. Parametr przyjmuje wartości od 0 do 999999, gdzie 0 oznacza brak zrywania połączenia.

Header compression (COMPHDR)

Heartbeat interval (HBINT)

Parametr określa w sekundach, po jakim czasie od stwierdzenia, ze w kolejce transmisyjnej nie ma już komunikatów zostanie wysłana specjalny komunikat do kanału odbierającego. Komunikat ten powoduje, że odbierający MCA może zwolnić zaalokowaną na potrzeby dużych komunikatów pamięć oraz zamknąć otworzone przez siebie kolejki. Parametr przyjmuje wartości od 0 do 999999, gdzie 0 oznacza, ze tego typu komunikaty nie są wysyłane. Domyślnie parametr ten przyjmuje wartość 300. Wartość ta powinna być mniejsza niż wartość disconnect interval.

KeepAlive interval (KAINT)

Parametr określa w sekundach keepalive kanału (TCP/IP). Aby ten parametr zadziałał należy w pliku konfiguracyjnym qm.ini ustawić parametr KEEPALIVE ( KEEPALIVE=YES). Dopiero wtedy parametr kanału KAINT będzie brany pod uwagę. Parametr przyjmuje wartości od 0 do 99999, gdzie 0 oznacza, że ta funkcjonalność kanału jest wyłączona. Jeśli parametr ten jest ustawiony na AUTO to wartość ta wynosi wynegocjowany heartbeat + 60 sekund.

Short retry count (SHORTRTY),Short retry interval (SHORTTMR),Long retry count (LONGRTY),Long retry interval (LONGTMR)

Parametry te określają w ja sposób nawiązywane jest połączenie ze zdalnym serwerem. W pierwszym etapie co SHORTTMR sekund podejmowanych jest SHORTRTY prób połączenia się. Jeśli to się nie uda następnie co LONGTMR sekund podejmowanych jest LONGRTY prób połączenia się. Jeśli to z kolei się nie powiedzie następuje zatrzymanie kanału. Operacja ta została podzielona na dwie części, aby w pierwszej fazie jak najszybciej połączyć się z zdalnym serwerem, a w drugiej nie dopuścić do zatrzymania się kanału. Dlatego szczególna uwagę należy zwrócić na odpowiednie dobranie tych parametrów.

Maximum messąge length (MAXMSGL)

Messąge retry count (MRRTY)

Messąge retry interval (MRTMR)

Nonpersistent messąge speed (NPMSPEED)


powrót
Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarzy.

Komentarze

Dodaj Komentarz